Najem pojazdu zastępczego po kolizji – poradnik

Brałeś udział w zdarzeniu drogowym, jaki nie stał się z Twojej winy i Twój samochód jest aktualnie w naprawie? W sytuacji, gdy samochód jest Ci potrzebny do codziennego działania, nie powinieneś się martwić – przysługuje Ci pojazd zastępczy, którego koszt pozostanie pokryty przez polisę odpowiedzialności cywilnej sprawcy szkody.
Zgodnie z werdyktem Sądu Najwyższego z 2011 roku o pojazd zastępczy z OC sprawcy może starać się każdy, kto partycypował w stłuczce spowodowanej przez stronę przeciwną a także w jej wyniku został pozbawiony środka transportu. Nieważne jest to, do jakich celów osobistych bądź profesjonalnych używasz samochodu. Jeżeli ustalisz, iż brak samochodu naraża Cię na uciążliwości, masz prawo starać się o samochód zastępczy.

Jakie dokumenty warto dorzucić do wniosku o wynajem auta zastępczego?
Wniosek o samochód zastępczy masz prawo złożyć bezpośrednio w towarzystwie ubezpieczeń, dlatego, że takie rozwiązanie w ofercie ma dodatkowo niemało warsztatów a także auto wypożyczalni. Część z nich ponadto proponuje tę usługę bezgotówkowo zdając sobie sprawę, iż nie każdy może sobie pozwolić na dłuższy najem samochodu, a następnie podejmują się rozwiązać sprawę zwrotu opłat bezpośrednio z TU winowajcy.

Żeby pozyskać zastępczy pojazd będziesz musiał wypełnić parę formalności. Miej na uwadze zatem, aby zaopatrzyć się w:

  • dowód osobisty,
  • prawo jazdy,
  • dowód rejestracyjny poszkodowanego pojazdu,
  • numer i datę szkody,
  • dane polisy odpowiedzialności cywilnej sprawcy,
  • dokument z ubezpieczalni z daną o przyjęciu szkody do likwidacji i ewentualności wynajęcia auta.

O czym powinno się pamiętać wynajmując samochód po kolizji?
Pojazd zastępczy przysługuje Ci bez względu na to, w jakich celach korzystasz ze swojego pojazdu na co dzień, aczkolwiek wyłącznie wówczas, jeżeli nie masz innego środka transportu. Kiedy posiadasz drugie auto, nie będziesz mógł skorzystać z tej usługi. Pamiętaj także o tym, iż Twój chwilowy środek transportu nie może być pojazdem większej kategorii aniżeli to, jakiego właścicielem jesteś, a opłata za wypożyczenie nie może przewyższać średniej ceny na rynku.

Czas używania z auta zastępczego
Ponadto korzystać z wypożyczonego pojazdu możesz już od dnia powstania zdarzenia, nawet do momentu zabrania swego auta z warsztatu bądź w sytuacji, jeżeli nastąpi szkoda całkowita, aż do chwili zakupu nowego auta.
Gdy firma ubezpieczeniowa udowodni, iż nazbyt długo zwlekałeś z decyzją to ma prawo odmówić całego zwrotu świadczenia.