Jak jeździć zimą

Czas zimowy na drogach żąda od właścicieli samochodów właściwego przygotowania samochodu oraz podwyższonej atencji podczas kierowania. Zimową porą zdarza się najwięcej zdarzeń drogowych, przede wszystkim w mieście, gdzie ruch podczas godzin szczytu jest spory.
Czy, aby bezpiecznie jeździć zimową porą, starczy wyłącznie poruszać się wolniej oraz ostrożniej? Zapraszamy do zaznajomienia się z kilkoma poradami, jakie ułatwią jazdę pojazdem w trakcie zimy.

Koniecznie wykonaj badanie techniczne!
Przed pierwszym śniegiem na ulicach obowiązkowo należy wykonać przegląd pojazdu. Podróż zimową porą na letnich oponach jest niedopuszczalna i większość właścicieli samochodów szanuje tę normę.
Warto ponadto zwrócić uwagę na działanie hamulców. Jeżeli hamulce działają nierówno, łatwiej stracić kontrolę nad pojazdem i wypaść z drogi w trakcie hamowania. Nierówne funkcjonowanie hamulca jest niezauważalne w ciągu lata oraz jesieni – zimą może doprowadzić do szkody czy stłuczki.
Najrozsądniej przed zimą zaplanować wymianę klocków hamulcowych. Nasza wypożyczalnia aut prowadzi najem pojazdów, jakie są na bieżąco serwisowane u sprawdzonych mechaników samochodowych.
Przed wynajęciem poszczególnego pojazdu, sprawdzamy jego stan techniczny, by zagwarantować klientom maksymalny komfort jazdy oraz poziom bezpieczeństwa.

Jak odpowiednio ruszać autem?
Sposób, w jaki rusza się samochodem w czasiew zimy wydaje się mało znaczący, aczkolwiek wskazane jest pamiętać o jednej regule. W sytuacji, gdy prowadzący będzie zbyt mocno wciskał pedał gazu to śnieg pod kołami w pierwszej kolejności się rozgrzeje plus roztopi, a potem zamarznie, tworząc lód. Przypuszczalnie może to doprowadzić do powstania problemów jeszcze przed wyjechaniem z miejsca postoju. Pojazd zakopie się coraz bardziej, a podwodzie osiądzie.

Co zrobić jeżeli samochód utknął w zaspie?
W pierwszej kolejności nie wpadać w panikę i zbyt żarliwie nie wciskać pedału gazu, bowiem to potrafi jedynie pogorszyć sprawę. Najprostszy sposób wymaga kilku ponowień poniższych czynności:
•    w pierwszej kolejności powinno się wyprostować koła,
•    później lekko nacisnąć pedał gazu.
•    jeżeli samochód rozpocznie się zakopywać, należy    żywiołowo nacisnąć sprzęgło,
•    potem należy raz jeszcze nacisnąć pedał gazu.

W czasie zimy nie ufaj innym uczestnikom ruchu
Zbytnia śmiałość jest najczęstszą przyczyną stłuczek  podczas zimy. Należy zachować stosowny odstęp, w szczególności w mieście, gdzie ruch na drodze jest większy. Nawet perfekcyjny i doświadczony prowadzący powinien zachować przezorność w trakcie jazdy, nie tylko przez wzgląd na niesprzyjające warunki na jezdni, ale również na postępowanie pozostałych kierowców.
Trudno przewidzieć zachowania każdego z uczestników ruchu, dlatego najlepiej w okresie zimowym zastosować regułę „ograniczonego zaufania”. Prócz innych aut na jezdni, uwagę kierowcy winna być skupiona na pieszych i cyklistach.
 By uniknąć wypadku zachowaj większy odstęp. Ten prosty krok zezwoli na zachowanie dłuższej drogi hamowania i większego pułapu bezpieczeństwa.

Nasza autowypożyczalnia prowadzi najem pojazdów dostawczych i osobowych, a dla kierowców planujących zimowy wyjazd w góry, uszykowaliśmy opcję najmu łańcuchów na koła w korzystnej cenie!

autowypożyczalnia