Auto zastępcze po kolizji na czas naprawy z ubezpieczenia OC

Przez szereg lat użytkownicy samochodów walczą z firmami ubezpieczeniowymi o refundację kosztów wynajęcia pojazdu zastępczego na czas naprawy uszkodzonego samochodu. Do niedawna ubezpieczalnie zwracały takiego rodzaju wydatki tylko jednostkom, jakie używały pojazdów do prowadzenia działalności gospodarczej. Auto zastępcze Szczecin po kolizji
Niedawno mnóstwo się tymczasem zmieniło, ponieważ kierowcy pojazdów zyskali w konfliktach z ubezpieczalniami potężny argument w postaci uchwały Sądu Najwyższego, który zakwestionował uprzednią praktykę. Jak zatem ktoś naruszy wasz samochód, nie wahajcie się skorzystać z tego prawa, tym więcej iż zarówno Biuro Rzecznika Ubezpieczonych, jak i Komisja Nadzoru Finansowegowiecznie stały w tej sprawie po stronie poszkodowanych.
W tej chwili, podczas gdy ich pogląd zaaprobował Sąd Najwyższy, jaki w uchwale przyznał poszkodowanym prawo do zwrotu kosztów wynajmu auta zastępczego niezależnie od tego, do jakich zamiarów go używają, ubezpieczalnie mogą co najwyżej wykłócać się o stawkę.
Należy mieć świadomość, że w tym razie nie macie obowiązku uprzednio informować firmę ubezpieczeniową lub prosić go o akceptację na skorzystanie z usług autowypożyczalni. W sytuacji, gdy jednak nie chcecie sami „walczyć” z TU, możecie pozostawić to w gestii wypożyczalni aut – niektóre z nich są wyspecjalizowane w tego typu rzeczach.
Komu należy się samochód zastępczy Szczecin z OC sprawcy?
TU przez multum lat upierały się, iż refundacja kosztów auta zastępczego z umowy OC winowajcy należy się co najwyżej jednostkom, które używały samochodu do prowadzenia działalności gospodarczej. W teorii ci, jacy nie byli właścicielami jakiejś firmy, mogli ubiegać się o pokrycie wydatków na samochód zastępczy w wypadku, jak mieli komplikacje z dostępem do komunikacji publicznej bądź udowodnili, że pojazd jest im niezbędny do wożenia chorych czy niepełnosprawnych.  
Z interpretacją statutów problemy posiadały też sądy. Ostatecznie rozsupłała to decyzja Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 r., która głosi, iż refundację kosztów poniesionych na pożyczenie auta zastępczego przynależy również jednostkom, które używają swojego auta w celach osobistych, i nie ma znaczenia, czy mają dobry dostęp do komunikacji zbiorowej. Niemniej jednak tu także są wyjątki – zakłady ubezpieczeniowe często nie chcą płacić za samochód zastępczy, kiedy pokrzywdzony ma kolejny samochód.

Na jaki czas można wynająć pojazd zastępczy?
Samochód zastępczy przysługuje na czas reperacji, czyli od chwili zaistnienia zdarzenia albo od momentu wstawienia auta do naprawy (pod warunkiem, Iż można było nim wcześniej podróżować) aż do momentu jego odbioru. Inaczej wygląda to w razie szkody całkowitej. TU twierdzą, że poszkodowany może korzystać z auta zastępczego na ich koszt do dnia wypłaty odszkodowania.
Jednak werdykt Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 2013 r. stwierdza, iż refundacja opłat najmu przysługuje aż do dnia nabycia innego samochodu. Nie warto aczkolwiek przeciągać ów okresu w nieskończoność – jeśli TU wykaże waszą opieszałość w ustalaniu formalności albo warsztatowi usługa zajmie znacząco więcej czasu, aniżeli wynika to z techniki reperacji, odszkodowania za to nie dostaniecie.

Jakie auto zastępczy można nająć?

Kiedy będziecie szukać auta zastępczego, zwróćcie atencję na dwie kwestie. Przede wszystkim: pojazd nie powinien być lepszej klasy aniżeli wasz popsuty samochód – w sytuacji, gdy podróżowaliście między innymi kompaktem, możecie wypożyczyć co maksimum auto kompaktowe albo mniejsze.
Po drugie: stawki, za jakie najmujecie pojazd, nie mają prawa przekraczać średnich stawek na rynku lokalnym.  Najbezpieczniej jest odszukać tą autowypożyczalnię, która ma już doświadczenie z najmem samochodów zastępczych, organizowaniem każdych formalności i rachowaniem się bezpośrednio z towarzystwami ubezpieczeniowymi.

Czy samochód zastępczy można wypożyczyć bezgotówkowo?
Wypożyczenie auta na parę czy też kilkanaście dni to znaczne obciążenie pieniężne. Nie każdą osobę stać na tak znaczne koszty, szczególnie, iż niełatwo przewidzieć, w jakim czasie ubezpieczyciel przekaże zapłatę i czy cała sprawa nie skończy się przed sądem. W takich okolicznościach niektóre wypożyczalnie oferują swoją pomoc i same zajmują się ściąganiem należności od towarzystw ubezpieczeniowych, a wtedy klient nie zapłaci za samochód ani grosza.

Kiedy można zaholować pojazd na koszt towarzystwa ubezpieczeniowego?
W sytuacji, gdy wasze auto po kolizji nie nadaje się do dalszego podróżowania, koszty holowania do warsztatu albo innego określonego przez was miejsca zostaną pokryte z umowy ubezpieczeniowej OC winowajcy. Nie ma większych wątpliwości odnośnie odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej sprawcy, jednakże sporne rzeczy pojawiają się w sytuacji kosztów takiej usługi.  
Zgodnie z prawem poszkodowany jest zobligowany do redukowania kosztów. TU, powołując się na te zapisy, od czasu do czasu kwestionują wysokość kwitów za usługę holowania, kiedy stawki przekraczają standardową  cenę na regionalnym rynku.

Dokąd można holować pojazd na koszt sprawcy?
Nie liczcie na to, że ubezpieczalnia zgodzi się na przetransportowanie pojazdu na drugi skraj kraju, jeśli tam nie zamieszkujecie, a posiadacie np. zaufanego blacharza. Żeby ustrzec się konfliktów z firmą likwidującą szkodę, lepiej skontaktujcie się z ubezpieczalnią (winowajcy albo waszym), nim powierzycie przetransportowanie uszkodzonego samochodu losowej działalności holowniczej.
Dzięki temu unikniecie sporów o sumę – to istotne, ponieważ niektóre pomoce drogowe potrafią być wyraźnie kosztowniejsze niż konkurencja. Możliwe też, iż TU kooperuje z firmą oferującą usługi holownicze, dzięki czemu transportowanie odbędzie się bez żadnych kosztów.

Warto zbierać wszystkie rachunki

Polisa odpowiedzialności cywilnej winowajcy obejmuje nie tylko cenę holowania i najmu auta zastępczego, lecz dodatkowo wszelkie kolejne koszty poniesione zważywszy na brak auta, np. wartość przewozu taksówką z mieszkania do blacharza, z miejsca kolizji do mieszkania itp., jak i koszty na protekcję pojazdu przed dalszym niszczeniem, czy takie jak najem miejsca parkingowego i zakup pokrowca chroniącego uszkodzone auto przed brzydką pogodą.
Takie dodatkowe wydatki ubezpieczalnia najczęściej refunduje, lecz tylko pod warunkiem, że na całość posiadacie rachunki i faktury.

Poszkodowani z przewagą
Sąd Najwyższy zatwierdził, że poszkodowanym należy się zwrot opłat wynajęcia pojazdu. Nie musicie udowadniać, iż używacie go codziennie i macie problem z dojazdem łącznością miejską do pracy.