Od czego zależy cena OC

Wiek, doświadczenie w kierowaniu pojazdem a także przeszłość ubezpieczenia to nie wyłączne składniki, jakie kształtują koszt polisy odpowiedzialności cywilnej. Równie ważne jest to, jakim podróżujesz pojazdem, a szczególnie, jaką posiada on pojemność silnika. Im jest większa, tym więcej będziesz musiał zapłacić za polisę. Już na etapie zakupu samochodu zastanów się, czy potężne auto będzie Ci potrzebne. Naturalnie, kiedy obligatoryjnie musisz poruszać się autem terenowym z dużą pojemnością silnika, nie namawiamy Cię do zmiany woli. Licz się natomiast z tym, że za OC zapłacisz wyraźnie więcej niż za propozycję na mały, miejski samochód.

Z jakiego powodu pojemność silnika ma znaczenie przy OC?

Właścicielom pojazdów z wielką pojemnością silnika przypisuje się większe ryzyko spowodowania wypadku. Przy większej pojemności samochód potrafi osiągać większą prędkość. Ubezpieczyciele przyjmują dlatego też proste założenie: ktoś kto ma takie samochód, wcześniej bądź później będzie pragnął zobaczyć jego potencjał na drodze.

Za jaką pojemność trzeba zapłacić najdroższą składkę?

Koszt umowy ubezpieczeniowej dla auta z pojemnością silnika więcej niż 3500 cm3 potrafi być przeszło 60% wyższa niż dla auta z objętością poniżej 1000 cm3.
W I półroczu minionego roku właściciele aut płacili średnio za ochronę OC:
•    631 zł przy pojemności silnika do 1,0,
•    732 zł / poj. 1,0 do 1,8,
•    797 zł / poj. 1,8 do 2,5,
•    952 zł / poj. 2,5-3,5,
•    1025 zł / poj. powyżej 3,5.
Patrząc na wymieniony podział łatwo wtrącić, że składka odpowiedzialności cywilnej zaskakująco wzrasta przy pojemności silnika ponad 2500 cm3.

Wiek kierowcy a pojemność silnika

Czy zwyżki za pojazd z wielką pojemnością silnika są te same dla modszych i starszych posiadaczy pojazdów? Wykonaliśmy kalkulację cen polis OC na przykładzie 2 właścicieli aut w różnym wieku. Obaj kierowcy posiadają tożsamy pojazd: Volkswagena Golfa z 2007 roku (podczas kalkulacji modernizowaliśmy wyłącznie objętość jego silnika).
Doświadczony 45-letni właściciel z pełnymi ulgami będzie musiał zapłacić za najtańsze ubezpieczenie odpowiednio:
•    poj. silnika 1,4 / 487 zł,
•    poj. 2,0 / 592,
•    poj. 3,2 / 747 zł.
Z kolei 19-latek który od dwunastu miesięcy ma uprawnienia do kierowania auta i nie posiada nadal ulg w OC powinien się liczyć ze znacząco wyższą stawką za obligatoryjne OC:
•    poj. 1,4/ 2424 zł;
•    poj. 2,0/ 3061 zł;
•    poj. 3,2/ 3616 zł.
Ja widać różnica między najtańszym i najdroższym ubezpieczeniem dla niedoświadczonego użytkownika wynosi ok 50%. W sytuacji 45-latka cena wzrosła podobnie, a więc wartości podwyżek są zbliżone, ale tylko procentowo.

Dla kogo zatem auto z dużą pojemnością?

Zarówno młodzi, jak i doświadczeni właściciele aut muszą zapłacić więcej za umowę ubezpieczeniową samochodu z znaczną objętością silnika. Aczkolwiek najmłodsi kierowcy będą musieli w związku z tym wyszperać z portfela definitywnie więcej pieniędzy. Dlatego też, to w pierwszej kolejności oni muszą zastanowić się, czy nie korzystniej na początek nabyć lekko “słabszy” pojazd.
A co z posiadaczami pojazdów, co posiadają obecnie auto z wielką objętością silnika i nie zamierzają go zmieniać? Zalecamy im zestawienie ofert kilku ubepieczalni i wybór tego, które będzie najmniej zasadnicze w ocenie niebezpieczeństwa ubezpieczeniowego.