Części oryginalne czy zamienniki po szkodzie z OC?

Części oryginalne czy zamienniki po szkodzie z OC?
Oszacowanie szkody przypomina konkurs w przeciąganiu linki – poszkodowany pragnie otrzymać jak najwięcej odszkodowania, towarzystwo Ubezpieczeniowe zaniża kwotę wypłaty. Czy zakłady ubezpieczeniowe mogą uwzględniać wartości zastępników w miejsce części oryginalnych w likwidacji strat z OC? Różnice sięgają nawet kilku tysięcy złotych.

Swoją wiedzę odnośnie postaci części zamiennych, zdecydowana większość posiadaczy pojazdów zapożycza ze spotów telewizyjnych, gdzie z reguły prezentowane są kampanie reklamowe stworzone przez producentów pojazdów. Zależy im na tym, abyśmy zaufali, że poszczególnie podzespoły z logo producenta samochodu są tymi o „najlepszej jakości” i tylko one mogą zasadnie wpłynąć na nasze bezpieczeństwo. Cała reszta osiągalnych na rynku części to tylko „zamienniki”. Skutek? Jak twierdzą badania, słowo to ma kategorycznie pejoratywne konotacje. Wiąże się nam ono z „bublem”, a nawet „złem koniecznym”. Takie łączenia mają swój zalążek jeszcze w czasach PRL, gdzie części wymienne były wyraźnie gorszej formy niż aktualnie. Były to produkty produkowane rzemieślniczo, a fabrykanci pojazdów osobowych wykorzystują to i trzymają przeświadczenie o „zamiennikach” jako produktach ciągle odbiegających jakościowo od podzespołów oryginalnych. Nie zapominajmy jednak, że od tamtej pory przeminęło już kilka dekad, a producenci pojazdów, nawet ci najwięksi, już dawno nie produkują większości elementów swoich samochodów, skupiając się prawie tylko na karoserii i blokach silników.
Jednakże nie zmieniło się jedno – ceny. Części zamienne wciąż są wyraźnie tańsze od podzespołów oryginalnych, co starannie użytkują zakłady ubezpieczeniowe.
Często zdarza się, Iż w kosztorysie naprawy ubezpieczalnia bierze pod uwagę najtańsze substytuty. Załóżmy, że uszkodzeniu ustąpił frontalny zderzak BMW. Co w razie, jeśli w kosztorysie pojawi się taki środek zastępczy? Czy należy, ażeby dochodził swoich racji?
Tak! Rzecznik Finansowy, Komisja Nadzoru Finansowego, co więcej Sąd Najwyższy opowiadają się po Twojej stronie. Koncentrują się na tym, Iżtowarzystwo Ubezpieczeniowe musi brać pod uwagę Twój interes. Gdy w pojeździe posiadałeś zamontowane części oryginalne i uległy one naruszeniu, w Twoim biznesie będzie reperacja na takich samych częściach. Wtedy auto nie straci na wartości.
A już bez wątpliwości nie bierz pod uwagę najtańszych zamienników!

Kiedy części oryginalne?
Powołaj się na przepis Sądu Najwyższego (sygn akt III CZP 85/11) w którym Sąd klarownie wyznaczył sytuacje, w jakich naprawienie szkody powinno być wyznaczane na bazie nowych, oryginalnych części fabrykanta samochodu. Sąd deklaruje, Iż:
zakład ubezpieczeń nie może odmówić Ci zwrotu kosztów renowacji na częściach oryginalnych wówczas, gdy:
·    pojazd jest jeszcze objęty gwarancją producenta i w czasie gwarancji był serwisowany opierając się na  części oryginalne pochodzące od fabrykanta;
·    przemawia za tym niespotykanyinteres poszkodowanego, np.
    a) pojazd nie znajduje się w tym momencie na gwarancji producenta, ale pokrzywdzony serwisował go na podstawie o części oryginalne, a kontynuacja takiej „historii” może przyczyniać się na jego wartość handlową;
    b) poszkodowany naprawi pojazd z wykorzystaniem części oryginalnych i pokaże fakturę lub obliczenie za naprawę;

Także Komisja Nadzoru Finansowego w swoich wytycznych dla ubezpieczalni wskazuje kiedy weryfikacja szkody ma zostać utworzona w oparciu o wartość oryginałów.
Wyliczone wyżej pozycje nie są wyłącznymi, w których zakład ubezpieczeń powinien stosować w wycenie ceny części oryginalnych. Całość zależy od rzeczowych okoliczności.
Najłatwiej będzie, jak zapamiętasz ogólną zasadę – jeśli w aucie miałeś zamontowane autentyki, w kosztorysie naprawy muszą być autentyki.
Kiedy części zamienne
Ubezpieczyciel ma prawo skalkulować szkodę wedle cen części zamiennych, jeśli przed szkodą części oryginalne w Twoim pojeździe były w najwyższym stopniu wykorzystane i jakościowo sporo gorsze od części zamiennych, Nie ma prawa brać pod uwagę cen najtańszych substytutów. W wycenie muszą odnaleźć się części, które są otoczone gwarancją fabrykanta.  

Kiedy najtańsze zamienniki?
Najtańsze części zamienne mogą pojawić się w wycenie tylko wtedy, gdy uszkodzeniu uległy tej sali części.  

Pamiętaj zawsze możesz napisać również odwołanie od kosztorysu towarzystwa ubezpieczeniowego